Grafika wektorowa

Grafika wektorowa dla niewtajemniczonych.

Wszelkie obrazki, które tworzone są lub obrabiane w środowisku komputera mogą istnieć jako mapa bitowa (grafika rastrowa) lub grafika wektorowa (obiektowa). W pierwszym przypadku obraz zbudowany jest z kolorowych pikseli, w drugim przypadku obraz zbudowany jest z obiektów wektorowych, których położenie na płaszczyźnie wyznaczają osie x i y. Obiekty mogą być już zdefiniowane i gotowe do użycia (kwadrat, prostokąt, koło, elipsa) lub mogą być krzywymi o bardziej skomplikowanych kształtach. W każdym wypadku obiekty składają się z punktów (węzłów) i linii łączących punkty.

Narzędzia w programach do grafiki rastrowej (Photoshop czy Gimp) w pewnym stopniu przypominają tradycyjne pędzelki i ołówki - zwłaszcza, jeżeli posługujemy się tabletem i piórkiem reagującym na nacisk. W grafice wektorowej (Corel Draw, Illustrator, Inkscape) obraz jest raczej konstruowany niż malowany. Koncepcja tworzenia przypomina nieco wycinankę z kolorowego papieru.

 

Grafika wektorowa - warstwy rysunku

Grafika wektorowa - warstwy rysunku

 

Inscape czyli darmowa alternatywa dla Corela.

Inkscape ma interesujące możliwości plastyczno-ilustracyjne. Posiada narzędzia do budowania kształtów i wypełnień gradientami, co jest podstawą w grafice wektorowej. W połączeniu z możliwością kontrolowania przezroczystości i rozmycia kształtów można osiągnąć zaskakujące efekty wizualne. Ponad to program jest ciągle rozwijany i udoskonalany. Poniżej dwie prace wykonane w Inkscape.

Świeca -  Inkscape 0.92

 

smażenie jajecznicy w Inkscape 0.92

 

Zobacz pozostałe prace - grafika wektorowa

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna