Grafika wektorowa

Kilka zdań na ten temat grafiki wektorowej dla niewtajemniczonych.

Wszelkie obrazki, które tworzone są lub obrabiane w środowisku komputera mogą istnieć jako mapa bitowa (grafika rastrowa) lub grafika wektorowa (obiektowa). W pierwszym przypadku obraz zbudowany jest z kolorowych pikseli, w drugim przypadku obraz zbudowany jest z obiektów wektorowych, których położenie na płaszczyźnie wyznaczają osie x i y. Obiekty mogą być już zdefiniowane i gotowe do użycia (kwadrat, prostokąt, koło, elipsa) lub mogą być krzywymi o bardziej skomplikowanych kształtach. W każdym wypadku obiekty składają się z punktów (węzłów) i linii łączących punkty.

bitmapa i wektory

grafika bitmapowa i  wektorowa

Narzędzia w programach do grafiki rastrowej (Photoshop czy Gimp) w pewnym stopniu przypominają tradycyjne pędzelki i ołówki - zwłaszcza, jeżeli posługujemy się tabletem i piórkiem reagującym na nacisk. W grafice wektorowej (Corel Draw, Illustrator, Inkscape) obraz jest raczej konstruowany niż malowany. Koncepcja tworzenia przypomina nieco kilkuwarstwową wycinankę z kolorowego papieru. Oczywiście programy graficzne oferują o wiele większe możliwości.

 

Grafika wektorowa - warstwy rysunku

Grafika wektorowa - warstwy rysunku

 

Ciekawostka. Inscape czyli darmowa alternatywa dla Corela?

Niewątpliwie bez problemów można tworzyć w nich grafikę dla potrzeb prezentacji ekranowych i Internetu, W tym środowisku podstawą są dwa formaty zapisu plików (jpg, png), które Inkscape poprawnie obsługuje. Pozostają również użyteczne formaty poscriptowe (ps, eps) oraz pdf, no i oczywiście macierzysty format svg, w którym Inkscape domyślnie zapisuje swoje rysunki. Całkiem ciekawie wyglądają możliwości tworzenia grafiki dla potrzeb animacji. Jednak głównym atutem Inkscape (mimo pewnych niedoskonałości) są pewne unikalne możliwości plastyczno-ilustracyjne, które dla grafika prezentują się na tyle intrygująco, że warto się nim zainteresować. Inkscape posiada całkiem sprawne narzędzia do budowania kształtów i wypełnień gradientami, co jest podstawą w grafice wektorowej. W połączeniu z możliwością kontrolowania przezroczystości i rozmycia kształtów można osiągnąć zaskakujące efekty wizualne. Ponad to program jest ciągle rozwijany i udoskonalany.

Świeca -  Inkscape 0.92smażenie jajecznicy w Inkscape 0.92

Pierwsze efekty "męczenia" Inkscape, ale być może c.d. nastąpi wkrótce.

Zobacz inne prace w galerii imagineskop - grafika wektorowa